30.9.07

Prvé dojmy z Google News

Tento mesiac som sem už písal o tom, že môj web Worldpicks.eu pridali do Google News. Správy, ktoré tam nájdete s názvom média Sports betting previews sú teraz z tohoto portálu.

Google News je v tejto chvíli lokalizovaný do 41 krajín so 16timi jazykmi(Arabic, Chinese, Dutch, English, French, German, Hebrew, Hindi, Italian,
Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, Spanish, and Swedish). Priznám sa, že sa už neviem dočkať kedy služba príde na Slovensko. Slovenský trh médií je síce oveľa menší ako akýkoľvek z podporovaných jazykov, no už keby sa tam pridalo pár našich najväčších médií, tak by to malo zmysel.

Pridanie stránky je nesmierne jednoduché. Jednoducho si otvoríte stránku na pridanie do Google News a svoju stránku navrhnete. Následne Vás však v Google ohodnotia. Vaše články musia byť v podporovanom jazyku, prijímajú sa len média s kontaktnými adresami na firmu, ktorá portál zastrešuje, neprijímajú sa média, do ktorých píšu jeden alebo dvaja autori, informácie môžu písať len preverení autori, nie hocikto registrovaný, je odporúčané aby stránka mala obsahovala RSS kanál, v každom článku by malo byť uverejnené meno alebo pseudonym autora.....a tak ďalej a tak ďalej...
Nemusíte dodržať úplne všetky pravidlá, ak niečo nedodržujete a Google to považuje za kritické tak Vám odpíšu, že Vás neprijali z toho a toho dôvodu. Následne to môžete upraviť a zaradiť sa opäť. Veľmi si však stojí najmä za kontaktnými údajmi a adekvátnym počtom autorom na to, že to má byť médium, nie nejaký blog. Článkov tiež musí byť adekvátne.

Google si všetko poriešil sám. Moju stránku si rozobral a teraz z každého článku sám vyberie názov a čas pridania. Samozrejme indexuje aj obsah, ktorý sa teda celý prenáša do jeho cache. Niektoré média napríklad v Belgicku ukladanie ich článkov hoci do neverejnej cache na Google považovali za porušovanie autorských práv a tak sa nechali z týchto zoznamov vylúčiť.

Stránky v news indexe zoraďuje Google pomerne zložitým algoritmom a rovnako ich zaraďuje do jednotlivých kategórií ako šport, veda, politické správy....(8). Správy s rovnakou tematikou zaradí k sebe aby nezahltili celé výsledkové listy. Skúste si dať vyhľadávať napríklad slovo Bush. Nabehnú Vám médiá, ktoré so správou vyšli ako prvé alebo majú vysoký trust rank na danú tému, alebo na nich iné odkazujú alebo majú najobsiahlejší článok(alebo alebo alebo) a pod tým napr.:all 1,006 news articles ». Na to ak kliknete zobrazia sa Vám všetky média, ktoré na túto konkrétnu tému publikovali. Dôležité to aj pri spolupráci s tlačovými agentúrami, keď úplne rovnakú správu prevezme aj 100 médií. Google nedávno uzavrel veľkú spoluprácu so 4 najväčšími agentúrami sveta, čo mu v prehľadnosti a kvalite indexu veľmi pomôže. Na stránke funguje aj reťazec site, ktorý ukáže články z danej stránky. Napríklad site:worldpicks.eu po zadaní, vypíše všetky články z worldpicks.eu. Po zadaní site:worldpicks.eu aaa Vám vyhľadá články na Worldpicks.eu, ktoré obsahujú slovo aaa. Dá sa to použiť aj na rôzne subdomény.


Google bot začal stránku http://www.worldpicks.eu/view_picks.php, kde sa nachádza zoznam všetkých analýz, navštevovať raz za pár minút. Články sa v indexe zobrazujú nesmierne rýchlo a v indexe sa nachádzajú 30 dní, potom miznú. Svoju stránku môžete pridať aj do vyhľadávania v archívoch. Na to však nestačí aby ste mali články staršie ako 30 dní. Čím staršie články máte tým väčšia šanca, že Vás pridajú aj tam. NY Times má napríklad články, ktoré publikoval od roku 1851. Áno, oni sa do archívov dostali bez problémov.

Google Analytics radí prichádzajúcich návštevníkov z Google News medzi bežný organic search na Google. Rovnako aj Webmonitor.sk. Bez problémov však väčšinou prídete na to, odkiaľ užívateľ je. Od pridania v podstate okamžite získavate silný traffic a zbierate informácie, čo vyhľadávajú najviac užívatelia Google News. To už sú však pomerne tajné informácie pre každého autora webstránky. Definitívne sa však anglické premier league kluby v deň keď hrajú ligu majstrov či veľké tenisové mená na Worldpicks.eu hľadajú veľmi často.

CTR týchto užívateľov, či už v AdSense alebo Yahoo Overture je nesmierne nízke. Niekedy ani z 5-10 000 zobrazení reklám napríde žiadne kliknutie. Google News však dá viac ako 10 tisíc zobrazení reklám a tak ak Vám traffic nerobí problém a nemáte slabé servre tak to stojí aj tak zato. Je to v podstate to isté, ako digg.com effect, kedy užívatelia síce prídu ale už majú AdSense blind a automaticky ho preskakujú. Prekliknutia v angličtine sú, samozrejme, oveľa vyššie ako v slovenčine, ale o tom som písal už dávnejšie. V angličtine mi pravidelne naskočí kliknutie aj za viac ako jeden dolár. V slovenčine sa mi za kliknutie nepodaril ešte ani dolár.


Bol by som veľmi rád ak by Google News prišiel na Slovensko. Už keby tam pridal SME, HN, Pravdu, Bleskovky, časť Trendu, Webnoviny, aktualne.sk, TNky, aktuality.sk a ešte pár portálov, samozrejme aj SK verzia Worldpicks.eu :), tak by to malo veľký význam ak vyhľadávate akúkoľvek informáciu. Bojím sa, že to je vízia trochu dlhodobejšia, no snáď bude nakoniec vyslišaná. Ale zato, keby Google chcel, tak by som sa na Google News v slovenčine rád podieľal.

Toľko prvé poznatky z Google News.

Dodatok: Samozrejme, Google News si do indexu vie zapracovať aj zmenšeniny obrázkov.

8 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Wow... díky za taký obsiahly rozbor.

Úprimne som ale dúfal, že spomenieš aspoň percentuálne zvýšenie návštevnosti...

Ešte raz dík... super článok.

tybi

Peter Šoltés povedal(a)...

tybi: Percentuálne sa to robí veľmi ťažko, to samozrejme záleží na období. Môj portál je tipérsky a tam je uhorková sezóna koniec mája a jún. Počas ostatného roka sa návštevnosť na gambling veľmi nemení. Google News ma radí medzi športové stránky, kde je veľmi výrazne videný na každom dni...Liga mastrov, rôzne MS, veľké ceny. Napríklad v pondelok, keď sa nehrá nič tak ani užívatelia športové veci veľmi nevyhľadávajú ale ani nové články veľmi nepribúdajú. A tak kým napríklad v pondelok dostaneš 200 unikátnych užívateľov tak v stredu, keď sa hrá liga majstrov, deň na to sa má hrať UEFA, okrem toho sa hrá US open osemfinále, hrajú sa nejaké hokejové ligy a v nedeľu beží veľká cena F1 tak dostaneš niekoľko tisíc užívateľov, hoci na tipérskom portáli som mal aj v pondelok aj v stredu aj v sobotu priemerne rovnakú návštevnosť.

BTW...pokojne sa pýtaj...prípadne môžeme vymeniť aj ICQ...moje je 212480512 alebo MSN clovek55@hotmail.com

Peter Šoltés povedal(a)...

P.S.:Ešte sa dá o všeličom rozprávať, ako napríklad o tom, že ti vo webmaster central pribude medzi indexy aj Google News, kde si vieš pridať SiteMap, ktorý je trochu iný ako bežný SiteMap. A vidíš tam aj chyby, na ktoré Google narazil.
Takisto niektoré články Google nepovažuje za dostatočne dlhé hoci sú dlhé tri strany alebo neurčí správne dátum a čas vydania. Ale to už sú silne odborné články a tiež to ešte nemám dokonale preskúmané.
Takisto som žiadal o zmenu mena, tá sa však prejaví už vždy len na nových článkoch. Na článkoch pred zmenou sa zmena názvu média neprejaví. Zmena sa žiada emailom...

Ešte nejaký post o Newsoch určite pridám ale bude to až o čosi neskôr.

rony povedal(a)...

zdielam s tebou ten pocit, ze ak by Google News alebo ina schopna obdoba takto zacala indexovat a spracuvat slovenske media, tak je to mensia revolucia.

najma v tom, ze uz prestane byt zaujimave ako spachali v tom danom mediu svoj web a dostanem informacie v jednotnejsej forme a naviac aspon ako tak elektronicky prefiltrovane aby som nebol zahlcovany trebars len duplicitnym balastom.

paci sa mi to a fakt skoda, ze je to trochu mimo nas - taketo "stroje".

rony povedal(a)...

este doplnim:

a stve ma, ze napr. sajty ako Zoznam.sk dnes akoby zili z minulosti - absolutne ziadny progress - aspon taky ako robi seznam.cz keby bol. Prave oni by mali premyslat o vyvojovych smeroch do buducnosti.

Aj keby len mali kopirovat projekty Google, ktore u nas nie su pouzitelne.

Peter Šoltés povedal(a)...

Rony: Ťažko čosi dodať, len...veru, veru.
Snáď sa niekto zobudí, v poslednej dobe mám trochu pocit, akoby sme.sk chcelo preberať úlohy porálov ako Zoznam.sk, Atlas.sk, Centrum.sk.

Pochopím, že programovať vlastné Google News, by mohlo byť trochu problémom, ale keby sa do toho pustilo pár profíkov alebo keby prišiel ten Google News, tak by to bolo super.

Anonymný povedal(a)...

Mate uplnu pravdu. Na Slovensku je to fakt bieda s kvalitnymi sluzbami. Nuz, musime s tym nieco spravit.

Anonymný povedal(a)...

noticethis conflicts afpr retreat northwest complains tackling vurxzr stock sassoon committed
lolikneri havaqatsu