4.4.08

Display: none

Je použitie display: none povolené?
Samozrejme, inak by parameter neexistoval.
Je použitie display: none pozitívne chápané vyhľadávačmi?
Neutrálne, ak nie je použité na amatérske black hat SEO.

Display: none je jednoduchý prvok používaný pri tvorbe webových stránok. Veľmi často sa ním riešia vychádzajúce menu. Prvok display: none používa napríklad amazon.com na vytvorenie svojho ľavého menu s produktami.
S použitím tohoto prvku napríklad na jednoduchý text zapríčiní webmaster to, že užívateľ daný text na stránke nevidí. Tento text si vieme zobraziť jednoduchým zobrazením kódu stránky(najjednoduchšie pravým tlačítkom a následne zobrazením zdrojového kódu).
To, že užívateľ daný text nevidí však nič neznamená pre vyhľadávacieho robota. Ten si prečíta len text a parametre ako display: preskočí. A tu je práve tá podstata. Tak sa dá vyhľadávaču podsunúť množstvo kľúčových slov a odkazov, ktoré by inak nemali čo na stránke hľadať. V prípade, že by display: none na stránke nebol, veľké časti týchto stránok by vyzerali ako zoznamy kľúčových slov.
Bezpredmetné opakovanie kľúčových slov, zakrývanie bežných textov a odkazov pred ľudmi a nie pred robotmi, používanie zavádzajúcich kľúčových slov... to všetko sú dôvody, pre ktoré vraj google penalizuje. Podľa vlastných slov Google akékoľvek použitie display: none kvoli vyhľadávačom môže skončiť penalizáciou ako napríklad vylúčenie stránok z indexu Google. Deje sa tak? Nie. Rado Rohaľ pred nedávnom písal, že Google neodhalí spam. Radov spam bol pritom ešte o čosi zložitejší(úplne iný ale spam). Google navyše nepenalizuje spam s display: none dokonca ani po reportoch v spam centre.
Jeden z najzaujímavejších použití display: none som objavil na stránkach wbl.sk resp. websnadno ci weblahko ci wbs. Je to stránka, ktorá hostuje rôzne jednoduché webové projekty zadarmo. V prípadoch keď je stránka robená cez flash, programátor sa rozhodol dať do display: none hostovaného projektu linky na jeho podstránky. A aby nebolo dosť pridal aj kľúčové slová, ktoré používajú užívatelia pri registrácii projektu. Každá z týchto projektov teda obsahuje isté množstvo obsahu v display: none.
Názor tybi-ho: Takto sa to nerobí. Rada Rohaľa: Je to zakázané. Mňa: SPAM.
Websnadno by mal prehodnotiť to, čo a najmä ako to robí.

2 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

I inclination not concur on it. I think warm-hearted post. Particularly the title attracted me to review the whole story.

Anonymný povedal(a)...

Nice brief and this enter helped me alot in my college assignement. Thank you seeking your information.