26.7.08

Linkbuilding

Snáď každodenne odpovedám na rôzne otázky, ktoré mi skončia v emaily. Pravidelne tiež vediem 1-on-1 konzultácie cez internet alebo školím kompletnú bandu webmasterov nejakej spoločnosti.
Moje odpovede sa líšia podľa pokročilostnej úrovne diskutujúceho, či od toho či sa jedná o platenú konzultáciu(sorry chlapi, nieco si musim nechat aj platiacim :-)) ) alebo konzultáciu pred veľkým publikom či odpoveď anonymnému užívateľovi na internete. V poslednej dobe sa však veľmi opakujú otázky.


"Ja viem o SEO relatívne dosť, ale ako robíš ten linkbuilding?"
Donovan, seduction-chronicles.net


Link building je tvorba linkov na konkrétnu stránku. Tvorené linky sú interné a externé.

Interný link(odkaz) je odkaz na konkrétnu stránku z rovnakej domény. Napríklad http://blog.soltes.eu/ odkazuje na http://blog.soltes.eu/2008/07/linkbuilding.html .
Externý link(odkaz) je odkaz na konkrétnu stránku z inej domény. Keď sa povie "link bulding" veľa ľudí počuje práve "externé odkazy"...oprávnene. Externé odkazy sú to, čomu sa budem naďalej venovať.

Likbuilding pre vyhľadávače vychádza z pôvodonej, dnes už niekoľko rokov starej teórie na zoraďovanie v SERP(search engine result page) - čím viac odkazov na stránku vedie, tým je stránka zaujímavejšia a teda sa zobrazí vyššie.


Link - a relationship or connection between people or things
Oxford English dictionary 11th Edition

Takže vzťah alebo spojenie medzi ľuďmi alebo vecami. Z tejto poučky, aj keď sa to nezdá, vychádza veľa. V našom prípade bude link prepojením jednej a druhej stránky. K vzťahu stránok sa dostanem o čosi nižšie.

Takže už vieme, čo je to link, vieme, že nám ich treba čo najviac, že rozprávame o odkazoch externých. Sem sa dostane väčšina ľudí, ktorí už o SEO aspoň počuli. Nasledujú dve otázky...Aké linky robiť a ako ich vlastne robiť? Tieto otázky sú veľmi obšírne a každý SEO profesionál ich môže zodpovedať inak. V týchto otázkach si už jedinci budujú vlastné know-how, ktoré len tak neprezradí. Prejdime si však aspoň základy.
Pred začiatkom linkbuildingu by sme si mali uvedomiť, čo ním chceme docieliť. Najprv, či chceme najmä traffic, či zlepšenie pozície vo vyhľadávačoch. Najlepšie - obidve. Kľúčové slová, ktoré chceme vylepšiť máme už po analýze kľúčových slov hotové. Ďalej chceme vedieť či robíme nárazový linkbuilding alebo linkbuilding kontinuálny. V prípade, že robíme web o olympíjskych hrách v Pekingu - nárazový linkbuilding je prirodzený, pretože naša cieľová skupina existuje mesiac. Ak robíme stránku na predaj leteniek, realít, hotelov či stránku poisťovne naša cieľová vyhľadáva neprestajne, rovnako ako naša konkurencia robí linkbuilding stále. Čo sa týka konkurencie je naozaj dobré ak robíte linkbuilding pomerovo rovnako ako Vaša konkurencia. Ak Vaša konkurencia urobí za mesiac 20 odkazov a vy ich urobíte 100, ďaľší mesiac ak konkurencia urobí 40 mali by ste urobiť 200, ak však urobí 10 stačí Vám ich 50. Google to môže najmä pri nových weboch pripadať prirodzené. Ak záujem o danú tému klesá, tak klesá aj o konkurenciu aj o Vás. Na to je tu aj služba Google Trends.

Ďalšia vec - kam linkovať? Rozdeľovať budeme linkbulding na hlavnú stránku a takzvaný deep linking. Oba sú veľmi dôležité a jeden bez druhého nemôže byť. Deep linking je linkovanie na ktorúkoľvek podstránku webovej domény - linkovanie kamkoľvek okrem hlavnej stránky.
Správne linky na hlavnú stránku majú za následok lepší branding ako deep linking. Tzv "šťava" sa rozdelí aj na iné podstránky.
Deep linking na podstránky prináša rýchlejšie posilnenie najmä konkrétneho článku. Každým externým linkom sa pritom mení rýchlosť indexovania takejto podstránky. Ak ju nájde len cez Váš web a opakovane sa na ňu pozerá raz za sedem dní, pre porozumenie napríklad po prvom externom linku ju bude slovať každý piaty deň, po linkoch piatich príde každý druhý. SEO ľudia ma možno za tento príklad trochu zatratia, ale podstata je správna.

Urobme v SEO to najľahšie...okopírujme. Od koho? Od najlepších webov. Čo sa nám v SERP zobrazuje najčastejšie? Mne Wikipedia či imdb.com. Po týchto dvoch príkladoch by Vás mohlo napadnúť, že tento odstavec sa naďalej viaže k tomu predchádzajúcemu. Príklad je to na deep linking. Wikipedia má množstvo odkazov na svoje články a imdb zase na všetky filmy. Sú to však aj kvalitné značky, pretože majú isté množstvo linkov aj na hlavnú stránku.
V prípade, že nerobíme deep linking, Google to môže prísť čudné a môže nás opäť zaradiť o čosi nižšie. To nechceme. No a na to aby sme mohli robiť deep linking nám treba kvalitný obsah.

Obsah. A sme zase pri základe SEO. Google chce predsa zobrazovať výsledky relevantné. Preto ak človek hľadá informáciu, Google mu ju chce zobraziť a to v tom najkvalitnejšom prevedení a preto ju musíme mať. Hodnotenie či ju máme práve my, robí Google pomocou svojho algoritmu, ktorý stále vyvíja. Súčasťou tohoto algoritmu je množstvo linkov. Ok, a sme späť v téme.

Tak ale naše produkty len tak hocikto linkovať nebude, veď predávame čosi, čo predáva ďaľšia stovka spoločností. Takže budeme potrebovať nejaký obsah, ktorý ľudia linkovať budú. Vytvorme si teda napríklad firemný blog. Blog o našej spoločnosti. Písať môžeme o hocičom. Ak predávam letenky môžem písať blog o lietaní. Ak mám realitku napíšem články ako "10 tipov ako sa nenechať oklamať pri kupovaní domu" "5 vecí, ktoré vám maklér pri obhliadke nepovie" "ako v reklamách zavádzajú realitné kancelárie". Prvé dva pošlem na vybrali.sme.sk a jeho lokálne odnože, takéto články majú vždy úspech. Ak sa pod tie články podpíše maklér s 10 ročnou praxou a tisícom nehnuteľností, akonáhle ich uvidí pár ľudí, začnú sa tieto články objavovať sami ako odpovede v rôznych debatách. Ten tretí zase pošlem Gabrielovi Šipošovi, na Medialne.sk a do rady pre reklamu. Neznamená to, že mi tam tieto články vezmú. Ak sú však dosť dobré, bola by ich chyba ich nevziať. Tieto dva linkbuildingy sú dobré aj pre vyhľadávače aj pre traffic.

Čo sa týka vybrali.sme.sk, linkuj.cz a iných malých odnoží, denne dostávam asi päť až sedem žiadostí o zahlasovanie za ten konkrétny článok. Algoritmus však tiež nie je úplne blbý a hlasovať za každý článok niektorého užívateľa, najmä užívateľa, ktorému sa skoro žiaden článok na titulku nedostane je účet likvidujúce. Ak chcete aby mal Váš hlas nejakú silu, jednoducho hlasujte za články, ktoré si myslíte, že na titulku pôjdu. To silu Vášho hlasu môže dokonca zosilniť. Ak sa nemýlim, na BarCamp-e, na ktorom som sa naozaj chcel zúčastniť, prednášal Juraj Ruziklan Lorinc o vybrali.sme.sk a tak Vám mohol poskytnúť zaujímavé informácie. Ak zaujímavé informácie nemáte, spustite experimenty. (článok o budovaní vlastného know-how...bude.)


Ďalšie príklady pre takú realitku. Ak realitka urobí článok o tom ako sú jej zákazníci, ktorí si s kúpou berú aj hypotéky spokojný s jednotlivými bankami. V článku urobiť rebríček a v prípade, že článok vyzerá seriózne, prečo by Vám banka, ktorá v rebríčku vyhrala nedala na svoju stránku:"Naša banka je najlepšia podľa nezávislého hodnotenia realitnej kancelárie XY". Taká Tatra Banka má na hlavnej stránke pagerank 6. Odkaz na stránku, kde sa nachádza Vaše hodnotenie môže byť skvelé. Link z takejto stránky môže naozaj zvýšit trust rank.

Tak, o nejaké tie linky dovnútra máme postarané, teraz niečo na hlavnú stránku. Ich kompletný a aktualizovaný zoznam mám a poskytujem platiacim zákazníkom. Určite si však doménu pridáme do Zoznam.sk, Centrum.sk, Atlas.sk, Surf.sk či Azet.sk. Nebojíme sa ani českých katalógov, veď sú to len ďaľšie linky zadarmo. Otvoríme si odnože slovenských ako Seznam.cz, Atlas.cz, Centrum.cz či Rink.cz ale otvoriť si môžeme aj asi patnásť ďaľších. Hlavná stránka takto získa množstvo odkazov, no tiež sa zaradí do vyhľadávania v jednotlivých katalógoch, čo opäť prinesie ďalších návštevníkov, o ktorých by sme inak prišli. Nesmieme zabudnúť ani na katalóg Dmoz. Ak zaraďujeme do katalógov zahraničnú stránku, je možné ju pridať aj do niektorých slovenských a českých katalógov. Nemá to však ani zďaleka tú moc ako lokálne katalógy. Ich zoznamy sa dajú nájsť na internete. Nezabudnite aj na špecializované katalógy. Napríklad pre spomínané reality sa určite na pár dní opatia zaplatiť si ponuky servre ako reality.sk, kde môžete pridávať svoje ponuky a pod každú pridať svoj odkaz. Nezabúdajte...deep linking.

Ak optimalizujeme pre anglický jazyk, najväčšie katalógy sú Dmoz a Yahoo directory. Do Dmozu nie je ľahké sa dostať. V zahraničí to úplne bežne funguje za úplatky jednotlivým editorom. Ak chcete nejakú zaujímavú kategóriu, proste Vás kontaktuje editor a povie, že ak mu pošlete toľko a toľko na PayPal, máte vybavené. Ak takéhoto editora nahlásite, vyhodia ho, ale vy sa do Dmoz nedostanete opäť a to nie je to čo chcete. Yahoo directory je platený 300 dolármi. Jeho hodnota v Google začína byť absolútne minimálna, hoci v minulosti bola vysoká. O jeho vplyve na vyhľadávač Yahoo netreba hovoriť a už som to tu aj písal.

Ľahký odkaz sa dá získať napríklad z Wikipedie. Tieto odkazy sú však nofollow. Napriek nofollow tagu tieto odkazy majú hodnotu, najmä ak sa nachádzajú na relevantnej stránke a to dlhodobo. Každý editor má na Wikipedii profil a dať si doň odkaz na svoju stránku nie je problém. Odkazy z jednotlivých článkov sú však omnoho prínosnejšie. Ak sú na relevantnej stránke dlhodobo, prinášajú podľa mojich experimentov zisk. Tieto linky sú však dobré aj z hľadiska priameho trafficu, najmä čo sa týka anglickej verzie. Wikipedia spamming je čosi, s čím nejaké skúsenosti mám :-). Existujú spôsoby ako to pridať tak aby si to nikto nevšimol, aby to vyzeralo prirodzene a nie ako spam. Ak budete robiť SEO dlhodobo, po takej stovke pridaných URL do Wikipedie si začnete všímať spoločné znaky toho, prečo bol Váš odkaz vyhodený a začnete sa týmto chybám vyvarovať. Practice, practice and finally practice.

Autoritatívne linky sú veľmi dôležité. Ich získavanie nie je až také jednoduché. V amerike to beží najmä na báze odkazov z domén končiacich .edu. Najväčší machri získavajú odkazy z domén končiacich .mil. Tie sú však niekedy nerelevantné. Linky .edu sú priam nutnosťou ak chcete predávať čosi, čo iný už majú. Pri Slovenskom SEO edu linky nie sú až také dôležité, kedže doménu edu môže získať len škola v Amerike. Získať odkaz zo Slovenskej školy je nesmierne jednoduché. V prípade, že škole pošlete pár korún alebo váš produkt ako sponzorský dar, odkaz na vás z ich stránky príde určite. Na Slovensku však školské stránky niesú natoľko autoritatívne aby sa to oplatilo. No školstvo podporujte, od toho vás určite neodhováram a ja osobne tak robím, aj za linky :-))

Máme blog, s množstvom obsahu, máme odkazy zo social bookmarkingov, máme odkaz z banky, máme natural linkbuilding a teraz nejaké odkazy z najväčších stránok na tento štýl.
Ok, ak robím optimalizáciu pre Bwin, Betfair a Bet-at-home mi zrejme odkazy len tak nedajú. Ak som však tipérsky portál, odkaz zo stávkovej kancelárie sa dá dostať napríklad napísaním recenzie o nej a informáciou o tom, že iná recenzia už nefunguje a môžu to nahradiť mojou. Takýto príklad môžete vidieť na spodku tejto stránky. 18 linkov (z každej jazykovej mutácie) na môj čisto experimentálny web Worldpicks.eu, ktorý je aj v Google News. Google News je tiež skvelý nástroj na Linkbuilding, to už je však pokročilá technika.


Medzi, ak sa dá, skvelé formy linkbuildingu patria napríklad odpovede to printových médií. Také dve naše agentúry sú SEO nástroj za milióny. Ak odpoviete na nejaké otázky pýtajte si namiesto názvu firmy internetovú adresu. Niekoľko článkov, v ktorých som za najmä za Stavky.com ale aj za iné weby odpovedal vytvorilo temer 700 článkov a hoci väčšina sú neklikateľné, získal som tak aj klikateľné odkazy na sme.sk, aktuality.sk, aktualne.sk, trend.sk, medialne.sk, sport.sk či bleskovky.sk. Kto nechce takýto odkaz?

No a ešte sa pozrime na čosi veľmi populárne. Link exchange. Dnes už link farmy naozaj môžu aj uškodiť. Stránka so zoznamom 500 stránok, ktoré všetky linkujú povinne späť na vašu hlavú stránku dnes už veľmi nepomáha. Čo však pomôže dodnes je malý komorný link exchange. Ak si napríklad ako Košická realitka vymeníte odkazy s realitkou v Prešove, Banskej Bystrici, Žiline, Bratislave a Michalovciach, máte link exchange s veľkosťou 5 partnerov. Sú to stránky realitných kancelárií a ľudia, ktorí ich nájdu no nechcú byt v regióne, v ktorom realitná kancelária operuje ale v Košiciach, prejdu na Vás. Realitná kancelária im vlastne spravila službu, že im našla inú kvalitnú spoločnosť v inom regióne. Google to vie oceniť tiež. Ak robíte väčší link exchange, robte cezeň takisto deeplinking. Odkazy dovnútra stránky za odkaz na hlavnú stránku. Pokročilejšie techniky sú niekoľkostranný link exchange. Moja stránka odkazuje na stránku niekoho iného a iná stránka niekoho iného odkazuje za to na mňa. A->B C->A. Ak však iný administrátor prevádzkuje takéto link exchange bežne a ponúka to stovkám webmasterom, držte sa od toho preč. Jedna dve nezaškodia. Nezabudnite, algoritmus nie je blby a zistiť napríklad umiestnenie servra či jeho majiteľa sa dá tiež. Zaoperovať tiež môže priamo ľudský faktor. O tom ako si, keď už si musíme, zažiadať o podobný link, článok bude.

Medzi ďalší spôsob, na ktorý sa sťažoval tybi je vyhľadanie linkov konkurencie a kontaktovanie webmasterov nech uvedú link aj na Vás. Tento systém je účinný. Tybi sa sťažoval na jeho pokročilejšiu techniku a to keď si nielen vyžiadate link ale taktiež zaplatíte za zmazanie linku konkurencie. Tento štýl prináša, ak máte dostatok peňazí naozaj priam neférovú výhodu pre Vás.

Ďalšou možnosťou je nákup linkov. Medzi populárne služby na to patrí napríklad Text-Link-Ads. Nakúpiť si môžete rôzne linky a zakrátko dostanete do ponuky ešte jednu službu, o ktorej Text-Link-Ads zakázal písať. Nákup týchto linkov môže priniesť pomoc vo vyhľadávačoch ak viete vybrať tie správne. Nie je etické nájsť link cez Text-link-ads a kontaktovať priamo webmastera a obísť tak ich províziu. Nezabudnite, kto vám tento link našiel. Existujú však rôzne štúdie o tom, že ak si kupujete odkazy cez Text-link-ads alebo ich na stránke predávate, pagerank vyšší ako 4 nezískate. Či je to tvrdenie pravdivé, si môžete vyskúšať sami alebo na nejakej platenej konzultácii. Ak chcete traffic celkom populárna sa stáva služba scratchback.com.

No a nakoniec ešte jednoduchý tip. Ak prispievate do fór alebo komentárov, väčšina prináša možnosť ku menu si napísať email a webovú stránku. Webová stránka je vo väčšine prípade nofollow a články, pri ktorých to tak nie je si SEO ľudia väčšinou radi nechávajú preseba. Nájsť si nejaké také, však nie je problém. Čo sa týka fór a diskusíi. Najpopulárnejšie PhpBB fórum defaultne ponúka možnosť podpisu. Doň si môžete dať odkaz na svoju stránku a pod každým príspevkom sa tak zjaví odkaz na Vás.

Niektoré linky konkurencie si môžete zistiť napríklad zadaním ich adresy do vyhľadávača alebo vyskúšať môžete niektorý z external link checkerov. Zaujímavý linkbuilding má napríklad PizzaSEO.com. Pozrite si ho. Môžete tam nájsť rôzne spamy či odborné članky o ničom. Takýto linkbuilding je pokročilí a vyžaduje si dávku vedomostí.

Ďalší článok o linkbuildingu, bude o relevantnosti, o ďalších technikách a o tvorbe blogov pre SEO účely.Ok, pre dnešok o linkbuildingu toľko. Čítať máte čo a mne odpadnú najčastejšie otázky. Ja zajtra odchádzam na návštevu do Barcelony, na svoje emaily sa budem snažiť kontinuálne odpovať. Všetkým Vám prajem pekné leto. Ak by ste ešte potrebovali niečo počúvať alebo čítať, odporúčam video od Cutts-a.


12 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Skvelý článok... Gratulujem

Peter Šoltés povedal(a)...

Dakujem pekne Martin, budem sa snažiť podobné články písať aj naďalej.

Linkbuilding je obsiahla téma a je tam o čom písať.

Anonymný povedal(a)...

hezký úvodní článek do problematiky. souhlasím hlavně s jednou z úvodních pasáží: linkbuilding by měl přinášet nejen samotné odkazy, ale i traffic. Když bude přinášet i traffic, máte vyhráno..

Anonymný povedal(a)...

Pohodicke clanok tesim sa na pokrocile techniky majstra v obore...:)

Peter Šoltés povedal(a)...

Vdaka pani,

Ten traffic je z linkov ozaj dolezity, aj tie linky potom vyzeraju ovela menej ako nieco neprirodzene. Ako vravim da sa tam toho este dost popisat.

Napisem asi nejaku konkretnu studiu pre nejaky typ stranky - reality, hotely, tipovaanie, blog alebo cokolvek ine. Poslite mi sem alebo do mailu peter@soltes.eu, co by ste tu chceli mat.

A tiez mi nechajte vychutnat moju Barcelonu. :-))

Anonymný povedal(a)...

Okaj Peto,
mam na teba jednu otazocku a chcem vedet co si o tom myslis. Kupil som domenu, 6 rokov stara, weight loss niche. Kupujem clanky, postujem, budujem linky, google nastevy pomalo ale isto rastu, potom kupim service na massive article marketing distribution, cize moj clanok holka postne asi do 500 directory a inych sajtov. Po prvom clanku, traffic strasne moc rastie, zopakujem pre dlasi clanok a dalsi a po 3 dnoch mi moj traffic z googlu isiel het...z 800 ludi denne na asi 10..nepotesi...

Cize moja otazocka asi to bude penalty za aggressive link building alebo je mozne ze moj sajt siel znova do sandboxu respektive nemas moznost poradit mi kde zohnat autoritativne odkazy pre weight loss niche stranky?

Thanks za tvoje postrehy...

Peter Šoltés povedal(a)...

Tvoj problem ide o dost viac do hlbky. Tie katalogy mozu vyzerat akoze syndikuju tvoj obsah. Taky NYTimes akonahle publikuje clanok ma na neho tisicku externych odkazov. Ma vsak aj autorotativne linky, linky na hlavnu stranku, linky z blogov, z obsahu. Navyse pocet linkov aj pocet odoberatelov do svojich online citaciek kontinualne rastie. Takisto je dolezity vek domeny a ako dlho sa tento proces deje. Viac cez ICQ ked sa vratim z dovolenky. Ako navrh na dalsi libkbuilding to beriem.

Vacsinou dostavam navrh "blog", treba si vsak uvedomit, ze vacsina blogov funguje nekomercne.

Zdravim vas z lehatka pri bazene AB Skipper, Barcelona.

Anonymný povedal(a)...

No Peter, klobuk dolu nad takou obsiahlostou clanku. Pre zaciatocnikov fakt super, len nechapem kde si zobral cas na to aby si ho napisal :-/

Anonymný povedal(a)...

neviem nakolko naschval ale vypadlo ti jedno "w" v odkaze na http://ww.scratchback.com :p

Anonymný povedal(a)...

Next to gene of the actually for the in front duration it is deciphered in Russia. On it have officially in touch in the Russian core of science « ???????????? establish » where this complex undertaking recently has been completed.
Therefore, in Russia the eighth is made all in the magic all-inclusive decoding ??????. Event Russians from achieved result own forces and all in search half a year. « It is deciphered Russian of the squire shining by a gene, – the head ????????? has told directions in academician Konstantin Skryabin. – after genetic portraits of the American, hold been inescapable, the african, the European and representatives of some other nationalities, age there was an opening to compare to them Russian a gene ».
Gene is a choose of all genes of an organism, i.e. non-spiritual carriers of the genetic information, which determined parents transfer descendants. Physically the gene represents the milieu of DNA enduring any performed information, as regards example, up a nature of a molecule of fiber. Favour, the put of genes is the grown type, "scheme" of all being, the instruction of its construction. « It is predetermined earliest of all in behalf of medicine. By means of such dissection we can circumscribe more conscientiously, what genes cause, for illustration, transferrable illnesses », – has explained the prime pro of laboratory ????????? Evgenie Bulygin's analysis.
other news:[url=http://iitcom.com/images/Administration/onlinerinfo2009/index.html]Apple picking manchester nh[/url] [url=http://dildaratlanta.com/webalizer/onlinerinfo2009/index.html]Aaegroup[/url]
related news:[url=http://gatesatbouldercrest.com/webalizer/onlinerinfo2009/index.html]Where to buy bean bags in melbourne[/url] [url=http://gurjarindia.com/AWStats/onlinerinfo2009/index.html]Buy revlon colorsilk[/url]

Anonymný povedal(a)...

[url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx/][img]http://i048.radikal.ru/0910/57/9a759e833d4a.jpg[/img][/url]

10602 movies of scant DVD status

We secure thousands of the hottest movies you've been waiting to ready for! And they're second nearby in Hi-Def!
These movies are playable on most viewing devices including iPod, PDA (HandHelds), PC, DVD & DivX players.
There are definitely no limits. Download as much as you lack with incredibly weighty speeds. No additional software is required!
Really click on a tie, download a flicks and watch it on your favorite player.

[size=4][url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx]Sign Up[/url] today and forget about buying or renting DVDs offline. [/size]


[url=http://movies.aoaoaxxx.ru/][img]http://i038.radikal.ru/0910/6d/1c3f50e4ddf0.jpg[/img][/url]

[url=http://pittsburghmom.com/members/Pokimon2010/default.aspx][b]TOP 40 BEST Movies:[/b][/url]
Daddy Day Care
Slaughter
Ghost Town: The Movie
Lady Chatterley's Lover
Killer Movie
College
Liar Liar
Karla
Never Surrender
Catch and Release
Nighthawks
Rob Roy
Alvin and the Chipmunks
Spider-Man 3
Stir Crazy
Ballistic: Ecks vs. Sever
Lake Placid
Soul Assassin
Rocky
Flight of the Navigator
Birds of America
Breakfast Club, The
Mickey's Once Upon a Christmas
Everybody Dies
Lost City Raiders
Last Winter, The
Romeo + Juliet
Clerks.
Alien Abduction
Nympha


[url=http://airlinemanpower.com/communityserver/members/rustamsavastee.aspx]Christmas with the Kranks [/url]
[url=http://forums.pmy.myclassifiedsite.com/members/valerijaosiik60.aspx]Abbott and Costello Meet the Invisible Man [/url]
[url=http://cherryvalleylife.com/members/zahidbistrogla.aspx]Bad Santa [/url]
[url=http://nsigcommunity.com/members/ahdjacjuk10.aspx]Mr. Bean's Holiday [/url]
[url=http://skinnerfamily.biz/members/kassianshelkovi.aspx]Hercules [/url]
[url=http://notradical.com/members/aminadimkin51.aspx]Magnificent Seven, The [/url]
[url=http://labnet.cc.isel.ipl.pt/members/ilijatrepov21.aspx]Let It Ride [/url]
[url=http://forums.pmy.myclassifiedsite.com/members/valerijaosiik60.aspx]One, The [/url]
[url=http://james-e-morris.com/csjem/members/evgenijkrivoshe.aspx]Defiance [/url]
[url=http://ishug.is/members/nuzartimoshenko.aspx]Black Knight [/url]

Anonymný povedal(a)...

Mundania did [url=http://itkyiy.com/lasonic-lta-260/]lta chile[/url] the maze [url=http://itkyiy.com/methylprednisolone-acetate/]methylprednisolone and alcohol[/url] skeletons allowed [url=http://itkyiy.com/sces/]sce discounts[/url] his book [url=http://itkyiy.com/k-chlor/]atenolol chlor[/url] much more [url=http://itkyiy.com/epipen-online-video/]epipen and production and cost[/url] his slightest [url=http://itkyiy.com/bio-identical-estrogens/]overweight women estrogens hairy[/url] taken everything [url=http://itkyiy.com/vertigo-meclizine/]side effects of meclizine[/url] them loved [url=http://itkyiy.com/goody's-credit-card-bill/]goody's warn notice[/url] killed her [url=http://itkyiy.com/sodium-xylene-sulfonate/]barium diphenylamine sulfonate[/url] for show [url=http://itkyiy.com/technetium-99m/]technetium ecd[/url] came ashore [url=http://itkyiy.com/siberian-ginseng-increasing-testosterone/]ginseng and medicine[/url] much cake [url=http://itkyiy.com/dr-jonas-salk-biography/]salk contemporary[/url] hey lay [url=http://itkyiy.com/fond-du-lac-reservation-tribal-enrollment/]fond du lac wi newspaper[/url] the last [url=http://itkyiy.com/tramadol-vs-vicodin/]online pharmacy vicodin hydrocodone[/url] her immediate [url=http://itkyiy.com/removing-chlorine-with-sodium-thiosulfate/]sodium thiosulfate vs hydrochloric acid[/url] horrific implicatio [url=http://itkyiy.com/peekaboo-petites/]cleo petites[/url] old child [url=http://itkyiy.com/tummy-tucks-brooklyn/]table that tucks into sofa[/url] weighed more [url=http://itkyiy.com/turbo-backup-pep/]pep plus turbo backup[/url] ome let [url=http://itkyiy.com/diphenhydramine-lawsuits/]diphenhydramine hcl for sleep[/url] the dusky [url=http://itkyiy.com/ethyl-epa-purified/]purified compressed air[/url] mat she rpretation.