15.7.08

Topky.sk

Domena sa rozbehla len dnes poobede. Topky.sk je výsledok sporu Ringieru a Zoznam.sk, kde predbežne súd zakázal Zoznamu používať doménu bleskovky.sk.

Domena bleskovky.sk je teraz kompletne presmerovaná na Topky.sk vrátane článkov na konkrétne články. To znamená, že ak otvoríte akýkoľvek článok na bleskovky.sk ste presmerovaný na tento článok na topky.sk.

Pre SEO začiatočníkov to môže byť názorný príklad ako sa dá zindexovať nová doména. Sledovať to môžete napríklad cez parameter site:. V chvíli písania článku je na topky.sk zaradených do SERP-u 10 stránok. Na bleskovkách ostáva 276 000.
Rovnako si môžete skúsiť zistiť nejakú frázu, na ktorú sa v tejto chvíli zobrazuje portál bleskovky.sk a vyskúšať si napríklad o dva-tri týždne či sa na tejto, nižšej či vyššj pozícii na túto frázu nachádzajú topky.sk. Ak si takto vezmete niekoľko správnych fráz, zistíte, či nastáva pri takomto presmerovaní nejaká strata.
Takisto sa dá sledovať indexovanie v Google Image search, ktoré sa od bežného indexovania o čosi líši. Existujú fámy, že obrázky sa do indexu tak rýchlo dostať nedajú a že počas prvých dňí domény sa to absolutne nedá. Myslíte si, že je to pravda? Skúste si to.... BTW...bleskovky majú v tejto chvíli 210 000 zaindexovaných obrázkov. Ako dlho si myslíte, že im to zostane?
A ako dlho to bude trvať kým web s veľmi vysokým počtom článkov nebude na Google mať ani jednu stránku na bleskovky.sk ale všetky už len na topky? Nastane to vôbec? Kedy? Za ako dlho prejde Google všetky stránky Bleskoviek? Musí prejsť všetky? Okamžite keď zistí, že sú presmerované, prestane ich zobrazovať na starej adrese, ako to zostane s frázou?
Samozrejme, da sa prísť aj na to, ako Google v SERP(search engine result page) dlho zobrazuje čas kedy bola stránka zaradená do indexu(zindexovaná) a či to zobrazuje pri všetkých stránkach.
Pozrieť si môžete aký Alexa ranking dostane a kedy táto nová doména. Ako sa bude vyvýjat PageRank a iné rankingy pri ich update-och.
A nespočetné množstvo iných experimentov.

Doplnené po otázke, čo je to správna fráza: Zoberte si pokojne názov nejakej tlačovej správy. Tento názov má často na webe ešte ďaľších 300 webov. Zistite, kde sa na jej názov nachádzajú bleskovky. O niekoľko týždňov potom môžete zistiť ako sa zobrazujú topky.sk.

Človek, ktorý sa SEO už trochu venuje vie odpovedať na všetky takéto a podobné otázky. Pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o SEO...tento príklad môže zodpovedať Vaše otázky o presmerovaní 301 a toto know-how už bude navždy Vaše. Teda...aspoň istú dobu, kým sa to nezmení ;-))

Žiadne komentáre: